כתבו לנו:  info@d-cure.org
 

כוחו של השיקוף

כוחו של השיקוף

השיקוף הוא אחד הכישורים החשובים והמאתגרים הדרושים למטפל לפי הגישה המוטיבציונית. השיקוף הוא למעשה העצמת כוונת הדובר, כשלרוב כוונתו מוצפנת במילים בהן הוא בוחר להשתמש.

המטפל מגבש השערה סבירה לגבי המשמעות המקורית של הדובר, ואז מביע אותה בצורת הצהרה. המטפל מחליט על מה לשים דגש ועל מה לא ובאילו מילים להשתמש. אנו משתדלים לשקף בעיקר שפת שינוי. המרכיב הקריטי בשיקוף הוא כיצד המטפל מגיב לדברי המטופל.

מטרתו של השיקוף היא לחדד את דברי המטופל ולהציג לו את הדברים שהוא אמר באופן שישרת את התקדמות הטיפול לעבר המטרה. כדאי שהשיקוף יהיה קצר באורכו מדברי המטופל, יתפוס את התמצית ויאמר עם נקודה בסופו ולא סימן שאלה

 

ישנם מספר סוגי שיקופים כשהבולטים ביניהם הם השיקוף הפשוט והשיקוף המורכב. בשיקוף פשוט חוזרים על מה שהדובר אמר או מנסחים מעט מחדש. בשיקוף מורכב מניחים מהי המשמעות מאחורי כוונת הדובר. הפניה צריכה להיות ישירה ואפשר בשיקוף המורכב להשתמש בפרפרזה (ניסוח מחודש של המשפט המקורי), מטאפורות, שיקוף של המשמעות הרגשית, המשך המשפט ועוד. מבין השיקופים המורכבים ישנם שני סוגים של שיקופים – השיקוף הדו צדדי והשיקוף המוקצן. השיקוף הדו צדדי יעיל במקרים בהם המטופל מביע התנגדות. שיקוף זה כולל שני צדדים של אמביוולנטיות, כאשר הצד התומך בשינוי נשמר לסוף השיקוף. בשיקוף המוקצן המטפל מציג קביעה נחרצת שאינה משתמעת לשני פנים לכן מוטב להשתמש בו בזהירות כדי לא לגרום להתנגדות.

 

דוגמאות לסוגי השיקופים:

המטופל - אני כל היום עובד מאד קשה ואינני מצליח לאכול וכשאני מגיע הביתה אשתי מכינה לי ארוחה ואני אוכל ארוחה מסודרת.

שיקוף פשוט- אתה לא מצליח לאכול מסודר במשך היום.

שיקוף מורכב- אתה מרגיש שחוסר אכילה מסודרת במשך היום מונע ממך לאזן את רמות הסוכר.

שיקוף דו-צדדי- אתה עובד קשה ולא אוכל כל היום יחד עם זאת כשאתה מגיע הביתה אתה מקפיד לאכול ארוחה מסודרת.

שיקוף מוגבר/מוקצן– אז אין סיכוי שתאכל בריא כל עוד אתה עובד בעבודה הזו.

 

אל תפחדו להשתמש בשיקוף גם אם המטופל מתעקש שמה שהצגתם הוא לא נכון, זו רק דרך לכוון אתכם לנקודה המדויקת שתביא את השינוי.

נכתב בשיתוף ד"ר אדוה צוק און

 

UA-89342232-1