כתבו לנו:  info@d-cure.org
 

מועדון חוקרים המפגש הראשון

מועדון חוקרים- סיכום המפגש הראשון 2.3.17

סיכום המפגש הראשון: מועדון החוקרים של עמותת די-קיור

המפגש הראשון למועדון החוקרים התקיים בתאריך 2.3.17 באוניברסיטת תל אביב. המפגש נפתח בארוחת צהריים קלה והכרות לא-רשמית בין קבוצות המחקר ומשתתפים אחרים.

פרופ' איתמר רז, נשיא העמותה, פתח את המפגש ודיבר על החלום שלו שהתחיל בשנת 2004 לקידום המחקר בסוכרת בישראל. בשם העמותה, פרופ' רז מזמין את חוקרי הסוכרת והעוסקים במקצועות הבריאות בישראל  להשתתף בכנסים ובמפגשים של העמותה, מזמין את קבוצות המחקר בישראל להיות מעורבות. עמותת די-קיור מעניקה מלגות נסיעה לכנסים בינלאומיים ומענקי גישור.

ד"ר אורלי טמיר, המנהלת המדעית של העמותה הציגה את פעילות די-קיור מאז הקמתה בשנת 2004 לרבות מענקים ומלגות נסיעה שניתנו, שיתופי פעולה ויוזמות לקידום הבריאות בישראל: תכנית בינה, מיזם עוצמה ופרויקט בשיתוף משרד החינוך להעשרת והעצמת המורים לביולוגיה.

פרופ' הרצל גרשטיין מאוניברסיטת מק'מסטר בקנדה, כיבד אותנו בהרצאתו: Why Big Data Cannot Replace Large Outcomes Trials. הרצאה מתודולוגית על מחקר בבני אדם. מאגרי מידע גדולים לא מחליפים מחקר קלינים בגלל הרנדומיזציה. במאגרי מידע גדולים יש הטיות רבות, ורק מחקר קליני נותן מידע לגבי השפעה של טיפול במחלה נבדקת. לדבריו "סוכרת כמשל, היא כמו אוקיינוס של חוסר וודאות, וכל פיסות מידע חדשות שמתגלות הן כמו איים וגשרים באוקיינוס" כמטפלים וכחוקרים אנחנו צריכים להשתמש בידע באופן מושכל.

קבוצות המחקר שהציגו היו:

הקבוצה של ד"ר רון פירן, מהפקולטה בצפת של אוניברסיטת בר אילן, הציגה את העבודה: PAR2: Master Regulator for β-cell Regeneration . PAR2  הוא קולטן שנמצא בתאי β שמתחיל שרשרת של תהליכים שבעקבותיהם תאי β מתחדשים. לPAR2- יש בנוסף תפקיד מגן על תאי β.

פרופ' שלמה ששון, מהאוניברסיטה העברית, הציג את העבודה של קבוצתו: Lipohormesis and Lipotoxicity in β-cells. בהרצאה הוא הציג את חומצות השומן וההשפעה שלהן על תפקוד תאי β.

לקראת סוף המפגש חברי הוועדה המדעית של די-קיור, פרופ' מייקל ווקר וד"ר שרה צנגן, הנחו דיון בהשתתפות באי המפגש. מטרת הדיון היתה להעלות נושאים הנמצאים בחזית המחקר הבסיסי בסוכרת ואשר יש בהם עניין רב לקבוצות מחקר שונות.

אנו מקווים שמפגשים אלה יפתחו אפשרויות חדשות לשיתופי פעולה בין חוקרים!

תכנית המפגש

נכתב ע"י דניאלה פיריאן

פרופ' הרצל גרשטיין

UA-89342232-1