כתבו לנו:  info@d-cure.org
 

הכנס השנתי לשיפור היענות ודבקות בטיפול

הכנס השנתי השלישי לשיפור היענות ודבקות בטיפול

הכנס השנתי השלישי להיענות ודבקות בטיפול התקיים ב-5/9/16 בתל אביב

היענות היא בעיית יסוד משמעותית, היא בעיה מורכבת, הרבה אתגרים ופתרונות אפשריים. האם נגיע לשיפור ההיענות לטיפול תרופתי? בכנסים הקודמים הוצגה הבעיה של חוסר היענות והסיבות לבעיה זו, כיצד חוסר ההיענות משפיע ברמת הפרט, ברמת הארגון וברמת המדינה. בכנס הנוכחי הוצגה עשייה רבה מהשטח למצוא פתרונות.

מטעם אגף הרוקחות, ד"ר איל שוורצברג הציג נהלים אשר מטרתם העלאת מודעות הציבור למחלות וכן תישאול והדרכה רוקחית בעת ניפוק תרופות. הציג פעולות שמשרתות את הציבור: הושקה אפליקציה שמאפשרת קבלת מידע עבור תרופות ללא מרשם (תרופהto go ), למשל העלון לצרכן ופרטים נוספים על התרופות. בעתיד מתוכננת יצירת תשתית לקופו"ח ע"מ להכניס שירותים חדשים, למשל: מבחני תמיכה של משה"ב בקופ"ח למען ייעוץ רוקחי. כמו כן, יש צורך ביצירת מדד לאומי להיצמדות לטיפול תרופתי.

הגיעו והציגו נציגים מכל קופות החולים:

מכבי שירותי בריאות: פרופ' נחמן אש פתח ואמר כי תופעת חוסר ההיענות היא שכיחה, וההיענות הולכת ופוחתת ככל שעובר הזמן מאבחון המחלה. מנתונים שהופקו במכבי: מצאו קשר בין היענות לבין ירידה בתמותה, מסיבות שונות, ייתכן שגם מדובר בהתנהגות כללית של המטופל, בכל מקרה התוצאה משמחת. היענות לטיפול מובילה לתוצאות טובות יותר. ישנו קשר בין היענות למצב סוציו-אקונומי, בקרב רמה סוציו-אקונומית גבוהה ההיענות טובה יותר לטיפול. במכבי יש הגדרה אירגונית אחידה להיענות ופיתחו כלים למטפלים, למטופלים וכלים למנהלים לשיפור ההיענות.

שירותי בריאות כללית: פרופ' מרגלית גולדפרכט תיארה פעילות בקופ"ח כללית לשיפור היענות והיצמדות שהחלה עוד בשנת 1997 ע"י מתן מידע על המחלה וחשיבות ההיצמדות. עם הזמן הפעילות התפתחה וכיום יש 3 תכניות דגל שמיושמות כמחקר מבוקר, לכולן מכנה משותף: פסיכולוגיה חיובית והעלאת מוטיבציה.

מאוחדת: נציגת הקופה הייתה בושרה יונס, אחות סוכרת מחוזית שתיארה את האתגרים במחוז צפון, בו עיקר האוכלוסייה היא ערבית, הציגה ממצאי התערבות של אחיות סוכרת, וכי ההתערבות משיגה מטרות, גם אם לא באופן מלא.

לאומית שירותי בריאות: ד"ר יבגני מרזון הציג מודל לטיפול במחלות כרוניות. במסגרת הארגון יש 2 פרויקטים משמעותיים לקידום הטיפול בסוכרת במובן של שינוי מערך הטיפול בחולים.

 במושב השני של הכנס הוצגה העשייה בשטח:

מיזם עוצמה, כפי שתיאר פרופ' רז בדברי הפתיחה, עוסק רבות בשיפור היענות והיצמדות לטיפול בסוכרת. הוצגו שתי התערבויות בהן מעורב מיזם עוצמה:

שיתוף פעולה עם קופ"ח לאומית

פעילות מול מטופלים טרו-סוכרתיים שמהווה חלק מתכנית הוליסטית למניעת סוכרת בעיר נצרת

ממצא שעלה מתוך הצגות הפרויקטים האלו הוא הצורך בתחזוקה ובהמשך ריענון, כי לאחר תקופה יש נסיגה בשינוי.

הושם דגש על החשיבות בהגדרת טרום סוכרת כמצב בריאותי שמגיב לטיפול, על מנת למנוע התקדמות למחלת הסוכרת. יש צורך בשינוי תודעתי וציבורי.

המושב השלישי התמקד בפתרונות לבעיית ההיענות:

אבי זיתן, מומחה לשיווק ואסטרטגיה, טען כי ניתן לשווק את המחלה ואת הטיפולים כפי שמשווקים מותגים וחוויה טובה

חברת מדי סייף הציגה פתרון בצורת אפליקציה למעקב אחר נטילת תרופות, הנחת היסוד היא שהבעיה היא של המטופל והפתרון הוא לחבר את המטופל לטכנולוגיה, לספק לו מידע מותאם אישית על מנת לסייע לו.

בהרצאה על רשתות חברתיות למען שיפור היענות לטיפול, שניתנה ע"י שלומית כהן אשכנזי מטעם "כמוני" הובן כי חוכמת ההמונים ותמיכה חברתית עשויים לתרום לשיפור היענות במחלות כרוניות.

ד"ר ברוך ווינראב, דיבר מזווית חברות התרופות. הציג התערבות "תכנית פר"ח לבריאות" שבה 50 רוקחים מרחבי הארץ, ניהלו שיחות טלפוניות קצרות שבועיות עם חולי סוכרת, התערבות מסוג זה שיפרה את מדדי ההיענות בצורה מובהקת, וכן היא זולה, בת ביצוע ושבה כולם מרוויחים. עיקר ההרצאה נסב סביב החשיבות המעקב אחר המטופל, האינטרקציה האישית שניתן לבצע אותה ע"י אנשי מקצועות הבריאות (אחיות, רוקחים ועוד) ולא דורש הכשרה ממושכת.

 

נכתב ע"י דניאלה פיריאן- רכזת לשיפור היענות ודבקות בטיפול, מיזם עוצמה

 

עריכה ד"ר אורלי טמיר- מנהלת מיזם עוצמה

 

 

UA-89342232-1