כתבו לנו:  info@d-cure.org
 

כינוס D-cure

כינוס D-cure

הכנס ה-7 של D-cure "אופקים חדשים במחקר הסוכרת 2016"

(New frontiers in diabetes 2016)

התקיים ב-17 למאי 2016 במלון דניאל בהרצליה. הכנס היה מפגש פסגה ייחודי בין חוקרים ורופאים מהארץ ומחו”ל, ואפשר במה לשיתופי פעולה ולהצגת מחקרים ופיתוחים פורצי דרך בתחום הסוכרת והסינדרום המטאבולי.

 

הכנס הקיף מחקרים בסיסיים ויישומיים חדשניים ומגוונים שהוצגו על ידי חוקרים מובילים מארה"ב, אירופה וישראל. הכנס כלל: הרצאות פרונטליות, דיון בשיתוף הקהל והצגה של 43 עבודות חוקרים צעירים כפוסטרים. מעבודות אלו נבחרו 3 עבודות מצטיינות: 2 נבחרו להינתן כהרצאה פרונטאלית (ד"ר לס וגב' פריקסו-לימה מבאר שבע) והעבודה של הגב' ברגוטי מהאוניברסיטה העברית זכתה בפרס הצטיינות ע"ש פרופ' א.מ כהן.  

הכנס נפתח בדברי ברכה ע"י ד"ר צנגן יו"ר הוועדה המדעית של הכנס ופרופ' איתמר רז נשיא עמותת די קיור וראש המועצה הלאומית לסוכרת, אשר סקרו את העשייה והתרומה של D-cure לקידום ריפוי הסוכרת בשנים האחרונות.

הרצאת הפתיחה ניתנה ע"י פרופ'  Alvin C. Powersמאוניברסיטת ונדרבילט נאשויל, ארה"ב. פרופ' Powers דן בהיבטים של המוסכמות המקובלות על הלבלב האנושי ואיי לנגרהנס והציג נתונים המעידים שבשימוש בטכנולוגיות חדשות המוסכמות שהיו מקובלות שנים רבות אינן מדויקות.

המושב הראשון של הכנס כלל הרצאה של פרופ' גיל ליבוביץ' מנהל היחידה לסוכרת על יחסי הגומלין בין פרוק אינסולין והפרשתו והרצאה של פרופ' פטריק גילון מהאוניברסיטה הקתולית של לוון בבלגיה על הבקרה של גלוקגון על הפרשת אינסולין.

ההרצאות וקבוצת הדיון במושב השני עסקו בתפקוד תאי הבטא וביחסי הגומלין עם הסביבה הקרובה (איי לנגרהנס ואיברים שונים בגוף) והשמנה. במושב זה פרופ' ערן אלינב ממכון וייצמן נתן סקירה מרתקת על השפעת המיקרוביום על מטבוליזם בגוף ופרופ' איריס שי מאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע על השפעתו המיטיבה של היין האדום על כל מרכיביו על האיזון המטאבולי.

המושב השלישי דן בתא הביטא, ובניסיון למצוא תחליפים טכנולוגים מתקדמים כדי לאפשר את ריפוי הסוכרת. פרופ'  Lori Susselמארה"ב דיברה על זהות משתנה של תא הביטא בסוכרת כתוצאה מביטוי גנים השייכים לשלב מוקדם יותר בהתפתחותו של התא ופרופ' דן אנדרסון מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, ארה"ב הציעה חלופות טכנולוגיות מתקדמות לתא הביטא הפגום שיהיו גם מוגנות מהמתקפה של המערכת החיסונית.

את הכנס חתמה הרצאה מרתקת של פרופ' פיליפ הלבן משוויץ. פרופ' הלבן מלווה את עמותת די-קיור מהיווסדה ותורם רבות להצלחתה. בהרצאתו הוא סקר בצורה מרתקת את היסטוריית המחקר בסוכרת ואת השמות הגדולים, האירועים והממצאים הקרדינאליים שעליהם נשענים המחקר וריפוי הסוכרת עד היום.

עמותת D-cure מקדמת מחקרים מדעיים ומדענים שיהיו חוד החנית ובסיס למציאת ריפוי הסוכרת בישראל. הכנסים המחקריים של D-cure מתקיימים אחת לשנתיים ומהווים הזדמנות ייחודית למפגש וחילופי דעות בין חוקרים ישראליים ובינלאומיים לחוקרים צעירים המהווים את עתודת המחקר הישראלית.

 

הכנס הנוכחי "אופקים חדשים במחקר הסוכרת 2016" נחל הצלחה גדולה בזכות רמת ההרצאות הגבוהה, הגיוון בנושאים והשיתוף של דור העתיד. בכנס נכחו כ 400 משתתפים: חוקרים, רופאים, אחיות, דיאטניות, אנשי תעשייה וסטודנטים מהארץ ומחו"ל בשלבים שונים של הקריירה המדעית שלהם .

 

לכנס בהרצליה קדם כנס לווין מוצלח בבאר שבע שאורגן זו הפעם השנייה ע"י פרופ' אלי לואיס. הכנס עסק באפשריות שונות לבחירת מסלול התפתחות מתאים לחוקר הצעיר שיאפשר לו השתלמות מתאימה בחו"ל וחזרה לארץ כמדען משמעותי בתחום הסוכרת בארץ. ההרצאה העיקרית בכנס ניתנה ע"י פרופ' ג'סי רוט מארה"ב והשתתפו בו גם נציגים של משרד הקליטה ופרופסורים מפקולטות שונות בארץ.

 

כתבו:

ד"ר שרה צנגן יו"ר הוועדה המדעית של כנס D-cure 2016

פרופ' אהוד זיו יו"ר הוועדה המדעית של D-cure

וחברי הוועדה המדעית של כנס D-cure: פרופ' מייקל ווקר, ד”ר לימור לנדסמן, פרופ' אלי לואיס, ד"ר אפרת ורטהיימר, פרופ' נעים שחאדה ופרופ' שולמית לבנברג.

 

 

 

 

 

UA-89342232-1