כתבו לנו:  info@d-cure.org
 

היענות/היצמדות לטיפול

היענות/היצמדות לטיפול

תוכנית "תמורות" לשיפור היענות, היצמדות והתמדה בטיפול בסוכרת.

הטיפול בסוכרת מסוג 2 הוא רב-תחומי ורב-מקצועי וכולל מרכיבים רבים, מרביתם מהווים טיפול עצמי במחלה. לפיכך, הצלחה בטיפול מצריכה ידע מקיף, הקדשת זמן של הצוות המטפל להסבר ולחינוך המטופל, שיתוף פעולה מצד המטופל ומיומנויות ניהול וטיפול עצמי. ניהול אפקטיבי של המחלה כרוך במאמץ רב, מאמץ הכולל בעיקר שינוי באורח החיים (דיאטה ופעילות גופנית) וטיפול תרופתי. להבדיל ממחלות אחרות, בהן ניתן לבצע התערבות וניהול של הטיפול בפרק זמן מוגדר, ניהול מחלת הסוכרת והטיפול בה חייב להימשך לאורך כל חיי המטופל על מנת להשיג איזון של מדדיה ושמירה על איזון זה. ניהול המחלה מצריך מעורבות של צוות רב תחומי העובד בשיתוף עם המטופל לקביעה של מטרות הטיפול וליישום הטיפול. הגעה להישגים בטיפול תלויה במידה רבה בהיצמדות לתוכנית הטיפול ובהתמדה בה לאורך זמן.

תכנית "תמורות" עוסקת בהדרכה, הכשרה והעצמה עצמית של צוותים רפואיים ופארא-רפואיים (רופאים/ות, אחים/יות, דיאטנים/יות, מזכירות רפואיות ורוקחים/ות) וכן של חולי סוכרת-עמיתים, לשם הקנייה ושיפור יכולתם להעצים את המטופל ולתרום ליכולתו של המטופל לנהל באופן מיטבי את מחלתו.

מטרת התוכנית
הקנייה, שיפור ושימור יכולת מטופל חולה סוכרת להיצמד לטיפול במחלתו ולהתמיד בו לאורך זמן.

עיקרי התוכנית
תוכנית "תמורות" היא תוכנית המבוססת על הדרכה אשר תינתן לצוות המטפל (רפואי ופארא-רפואי) וכן לחולי סוכרת-עמיתים. הדרכה זו תעסוק בהבנת הקשיים שבשינוי התנהגות והמורכבות הכרוכה בשינוי ובשימורו לאורך זמן. כמו כן, ההדרכה תספק כלים ושיטות להתמודדות עם התנגדויות ולחיזוק המסוגלות העצמית וכושר הניהול העצמי. בתום סדנת ההדרכה, אשר תתבצע בנפרד ובמתכונת שונה לצוותים הרפואיים ולחולי הסוכרת-העמיתים, יוכלו אלה ליישם.

קופ"ח הכללית

תכנית "תמורות" עוסקת בהדרכה, הכשרה והעצמה של צוותים רפואיים ופארא-רפואיים (רופאים/ות, אחים/יות, דיאטנים/יות, מזכירות רפואיות ורוקחים/ות) וכן של חולי סוכרת-עמיתים, לשם הקנייה ושיפור יכולתם להעצים את המטופל ולתרום ליכולתו של המטופל לנהל באופן מיטבי את מחלתו. ההדרכה עוסקת בהבנת הקשיים שבשינוי התנהגות והמורכבות הכרוכה בשינוי ובשימורו לאורך זמן. כמו כן, ההדרכה מספקת כלים ושיטות להתמודדות עם התנגדויות ולחיזוק המסוגלות העצמית וכושר הניהול העצמי. בתום סדנת ההדרכה, אשר תתבצע בנפרד ובמתכונת שונה לצוותים הרפואיים ולחולי הסוכרת-העמיתים, יוכלו אלה ליישם את התכנים במטופלים בתחילה במסגרת מובנית (מחקר מבוקר), ובהמשך בתנאי היום-יום.

קופ"ח לאומית
בלאומית שירותי בריאות נבחן מזה כשנתיים, במסגרת פיילוט, מודל לניהול חולי סוכרת שנועד להתמודד עם מגוון של בעיות הכרוכות בניהול מחלה זו, עיקרן חוסר היענות לטיפול. במודל זה מוכשרים הצוותים של רופאי המשפחה והאחיות אשר מטפלים במטופל בשגרה לטיפול כוללני, בצוות רב מקצועי, בהתבסס על ידע מתקדם ותוך שימוש במיומנויות הנעה לשינוי. לצוותים מוקצה זמן מותאם ומוגן המאפשר מתן מענה יסודי ומקיף למטופל, והם מקבלים תמיכה מקצועית שוטפת ממומחים לתחום. לצורך תכנון הפיילוט והפעלתו מונה צוות שכלל רופא מומחה ואחות סוכרת, נקבעו קווים מנחים לטיפול, נבנה תהליך עבודה מוסדר, הוקמו כלים תומכים ממוחשבים ומקוונים וכן תשתית מוסדרת לבקרה. 

 

שיתוף הפעולה עם מיזם עוצמה נועד לאפשר את הרחבת המודל לכלל מרפאות הקופה ובהמשך לשלב בו תחומים מקצועיים נוספים (רוקחים, עובדים סוציאליים, תזונאים, מקדמי בריאות וכו'), שיאפשרו טיפול כוללני ושלם.

UA-89342232-1